Laptop i jego budowa w Wikipedii
Laptopy są zbudowane przeważnie jako pojedyncze niewielkie zamykane urządzenia, w których znajdują się wszystkie podzespoły wewnętrzne (procesor, pamięć, itd.), wybrane wejścia dla nośników (DVD-ROM, USB), złącza (HDMI, D-Sub, itd.) urządzenia komunikacji z użytkownikiem (klawiatura, ekran TFT oraz TrackPoint lub touchpad). Ekran notebooka jest wykonany w technologii TFT o rozmiarze 12-21 cali (poniżej 12 cali komputery przenośne klasyfikuje się jako netbooki). Wszystkie obecnie produkowane laptopy są wyposażone w ekrany panoramiczne (o proporcjach 16:9).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop
Czemu naprawa laptopa jest taka droga?
Czy serwisowanie laptopa musi być takie drogie? W porównaniu do PC'ta naprawa laptopa jest przynajmniej dwa razy droższa niż laptopa. Dlaczego tak się dzieje? Co jest powodem tak wygórowanej ceny w serwisach za, wydawałoby się, proste czynności naprawcze.
Otóż z pozoru prosta naprawa w przypadku laptopa wcale prosta nie jest. W większości przypadków nawet drobna naprawa wymaga rozebrania całego laptopa na części, a to wymaga i czasu i wiedzy- niewprawne rozebranie laptopa może skończyć się jego trwałym uszkodzeniem. Drogie są też same części do laptopów, a im nowszy jest tym więcej zapłacimy. Niejednokrotnie okazuje się też, że trzeba część sprowadzić zza granicy co również ma wpływ na koszty. Krótko mówiąc laptopy zostały zrobione tak, aby ich naprawa była droga i aby nie każdy mógł zrobić to samemu.
Różnice w naprawie PC i laptopa
Naprawianie komputerów w porównaniu do serwisowania laptopów to rzecz prosta i łatwa. Laptopy są bardzo skondensowane jeżeli chodzi o elektronikę, nic dziwnego, bo przecież wszystkie układy muszą się zmieścić w małej i przenośnej obudowie. Powoduje to większe problemy z naprawianiem takiego przenośnego komputera. Mała ilość miejsca oraz mikroskopijne elementy scalone znacznie utrudniają diagnozę, a co dopiero naprawę.
W komputerze stacjonarnym wszystko ma dużo miejsca, karta graficzna jest jako osobna karta, wiec jej wymiana jest dziecinnie prosta. W przypadku laptopa niestety większość kart graficznych jest zintegrowana, co oznacza konieczność lutowania nowego układu scalonego bezpośrednio do płyty głównej. Wiadomo coś za coś i laptop przecież musi być mobilny i nieduży, a stary, dobry PC może zajmować tyle miejsca ile potrzebuje.