Ciężki powrót do zdrowia

czenie stawówProblemy ze stawami w nadgarstku, kolanie czy łokciu są dość poważnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Takie podstawowe czynności jak chodzenie, zrobienie sobie jedzenia czy higiena osobista zaczynają sprawia

Ciężki powrót do zdrowia Po urazie zdarza się, iż musimy kupić sprzętu, aby wrócić do stanu sprzed wypadku. Trzeba znaleźć i kupić odpowiednie rzeczy. Kilka zdań o rehabilitacji i leczeniu się.

Leczenie stawów

Problemy ze stawami w nadgarstku, kolanie czy łokciu są dość poważnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Takie podstawowe czynności jak chodzenie, zrobienie sobie jedzenia czy higiena osobista zaczynają sprawiać problem. Warto przy nawet najmniejszych objawach bólowych stawów, udać się do lekarza-ortopedy. Zrobi on niezbędne badania i z pewnością doradzi najlepszą metodę leczenia naszych dolegliwości.

Rehabilitacja i odpowiednia orteza mogą przynieść bardzo szybką ulgę w dolegliwościach bólowych stawów. Oprócz tego leczenie farmakologiczne, jeżeli jest potrzebne oraz odpowiedni i bezpieczny styl życia.


Opis stawu kolanowego

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) ? największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony (zawiasowy zmodyfikowany) - łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Staw współtworzy trzeszczka w postaci rzepki. Staw posiada dwie łącznotkankowe łąkotki dopasowujące do siebie powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu (z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi ? więzadłem krzyżowym przednim i tylnym.

Staw kolanowy jest narażony na przeciążenia związane z potężną siłą mięśnia czworogłowego uda (ciąg na rzepkę max. 300 kg). Ponadto jest drugim najbardziej obciążanym stawem człowieka (po stawie skokowym.)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_kolanowy


Pomoc po urazie

Poważny uraz może się zdarzyć każdemu i w każdym wieku. Wypadek na lekcji w szkole, wypadek komunikacyjny czy podczas prac wokół domu. Jeżeli taki wypadek miał miejsce i jesteś jego świadkiem natychmiast zadzwoń po pomoc, pamiętaj najpierw zadzwoń po karetkę.

Czas rekonwalescencji po złamaniach i skręceniach w dużej mierze zależy od indywidualnych zdolności do regeneracji danego organizmu. A pełny powrót do zdrowia to wypadkowa wielu czynników oraz stanu i rodzaju złamania. Odpowiednia pomoc i proces leczenia może znacznie skrócić czas leczenia i ułatwić powrót do zdrowia. Więc dobra pomoc lekarska jest chyba najważniejszym procesem w leczeniu złamań i urazów.