Wycena domów zniszczonych przez huragan
Właściciele domów, które zostały w jakiś sposób zniszczone muszą dokonać ich wyceny, zanim będą mogli starać się o odszkodowanie i pomoc w ich naprawie lub odbudowie. Czasami powody zniszczenia domu nie są oczywiste, jak w przypadku wybuchu gazu, kiedy trzeba ustalić, z jakiego powodu doszło do takiego wybuchu. Innym razem wiadomo jest, że zniszczenie nie powstało z winy właścicieli budynków, ale ich wycena pozwoli na ustalenie właściwej kwoty odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku wystąpienia trzęsień ziemi czy huraganów, które nie doprowadziły do pełnego zniszczenia domu mieszkalnego, ale spowodowały powstanie w nim wielu uszkodzeń. Taka sytuacja może mieć miejsce również w czasie powodzi.
Wycena nowoczesnego mieszkania
Wycena mieszkań prowadzona jest zgodnie z pewnymi zasadami. Ostateczna wartość wyceny uzależniona jest od wielkości mieszkania, roku budowy bloku mieszkalnego i jego ogólnego stanu. Dlatego zdarza się, że wycena niewielkiej, ale nowoczesnej i zadbanej kawalerki wychodzi niewiele gorzej niż wycena dużego mieszkania, które jednak jest bardziej zniszczone i znajduje się w starym bloku. Dodatkowo, czas wyceny takiego mieszkania trwa dłużej z tego względu, że trzeba dokładnie sprawdzić sprawność wszystkich elementów jego instalacji i zajrzeć do wszelkich zakamarków. Natomiast, na najlepszą wycenę mogą liczyć właściciele nowoczesnego i zadbanego mieszkania, niezależnie od jego wielkości. Wyniki przeprowadzonej wyceny mają wpływ na określenie rynkowej wartości poszczególnych mieszkań.
Zarządca nieruchomości
Zarządca nieruchomościami ? osoba fizyczna posiadająca licencję zarządcy nieruchomości nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami1, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na własny rachunek i ryzyko. Praca zarządcy polega na analizie, monitorowaniu czynników od których jest uzależnione prowadzenie racjonalnej gospodarki nieruchomością i podejmowaniu stosownych decyzji mających wpływ na bieżące a także przyszłe planowanie jak najbardziej efektywnego wykorzystania będącej w gestii zarządcy nieruchomości. Wiedza, profesjonalne przygotowanie, nabyta praktyka zarządcy daje gwarancję osiągnięcia spodziewanego zysku z danej nieruchomości z pożytkiem dla całej społeczności mieszkającej w zarządzanym przez niego budynku (według UGN Art. 184 p.2).
Po wejściu w 2013 r. tzw. "ustawy deregulacyjnej" wykonywanie zarządzania nieruchomościami nie wymaga już licencji, a jedynie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej2 (poza oczywiście kwestiami związanymi z rejestracją działalności gospodarczej, zależnymi od jej formy). Z uwagi na wprowadzoną tzw. "ustawę deregulacyjną" została powołana 07.04.2014 r. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami www.kign.pl , która jest największą ogólnopolską organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców związanych z zarządzaniem nieruchomościami i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, w tym ich związki oraz inne organizacje i jednostki organizacyjne o statusie przedsiębiorcy. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami wydaje branżowe licencje zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Izba prowadzi również Centralny Rejestr Zarządców Nieruchomości oraz Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami www.kign.pl Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami prowadzi również ogólnopolski Rejestr Zarządców Sądowych (Przymusowych).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dca_nieruchomo%C5%9Bci