Zasłoń swoje okno roletą, lub żaluzją:
Podział żaluzji:
Podział żaluzji:
- stała
listewki (aluminium, drewno, stal) ją tworzące zamontowane są na stałe pod pewnym kątem. Montowane są na elewacji, przed balkonami lub pod pewnym kątem do elewacji jako tzw. łamacze światła.
- pozioma zewnętrzna
złożona z listewek taśm (lamel) aluminiowych 50-100 mm montowanych w drabinkach sznurkowych, przy pomocy których można zmieniać kąt ułożenia listewek. Do podnoszenia służą najczęściej przekładnie ze sznurem bezkońcowym, przekładnie z korbą lub silniki elektryczne. Lamele prowadzone są w prowadnicach lub na naciągniętych po bokach linkach.
- pozioma (wenecka)
złożona z listewek drewnianych, taśm (lamelek) metalowych 16, 25, 35 mm, 50 mm lub z PVC montowanych w drabinkach sznurkowych, przy pomocy których można zmieniać kąt ułożenia listewek. Do podnoszenia służą przeplecione przez otworki w lamelkach linki lub tasiemki. Napęd podnoszenia stanowią bezpośrednio pociągane linki (sznurki), przekładnie z łańcuszkiem koralikowym lub silnik elektryczny.
- pionowa (vertikal)
złożona z pionowo zawieszonych tekstylnych pasów, taśm PVC lub aluminium, szer. 127 mm, 89 mm lub 50 mm. W szynie u góry znajduje się mechanizm pozwalający na zsuwanie na boki oraz zmianę kąta ułożenia lamel. Sterowanie ręczne lub elektryczne.
- techniczna
wielopłaszczyznowy mechanizm zamykania przepływu światła, cieczy, gazu. Najbardziej rozpowszechnione są żaluzje wentylacyjne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBaluzja
Nowy zawód: architekt wnętrz
Architektura wnętrz to jeden nowych zawodów, jednak szybko zdobywający popularność. Osoby wykształcone w tym kierunku maja wszelkie kompetencje i umiejętności, aby dobrze zorganizować przestrzeń w danym mieszkaniu czy też domu. Nie jest to jednak zajęcie proste: często obejmuje również konieczność znajomości programów graficznych i do projektowania. Do tego niezbędna jest widza o określonych stylach: prowansalski, angielski, skandynawski, eko itp. Wiadomo, że i tak najważniejszy jest efekt końcowy i to czy właściciel pomieszczenia będzie zadowolony z efektów pracy.
Istota inspiracji przy dekorowaniu i urządzaniu domu
Niezależnie od tego czy sami zdecydujemy się stroić nasze mieszkanie, czy skorzystamy z usług profesjonalisty; warto inspirować się innymi wnętrzami. Dobrym sposobem jest znalezienie stylu, który najbardziej nam odpowiada. Styl skandynawski: jasny, prosty i oszczędny, a może styl etno, wprowadzający atmosferę nomadów i ich namiotów. Wszystko zależy od gustu, a jak wiadomo o nich się nie dyskutuje. Kiedy znajdziemy już inspirację warto spróbować dodać coś od siebie do stylizacji, aby była unikatowa i oryginalna, jednak trzymajmy się zasad danego stylu. Żonglowanie różnymi nurtami i stylami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Także uwaga.