Warto wiedzieć
Termostat ? urządzenie lub element urządzenia utrzymujący ("-stat") zadaną temperaturę ("termo-") poprzez aktywne działanie. Czasami nazwa rozciągana jest też na urządzenia o charakterze biernym utrzymujące temperaturę dzięki dobrej izolacji cieplnej np. termos lub naczynie Dewara lub wykorzystujące zjawiska przebiegające w określonych temperaturach np. łaźnia wodna.
w naukach eksperymentalnych - kompletne urządzenie utrzymujące stałą temperaturę zawierające układ sterowania oraz wyposażone w (najczęściej elektryczny) układ grzewczy oraz chłodzący,
łażnia wodna, łaźnia olejowa, łaźnia powietrzna, łaźnia piaskowa
inkubator (cieplarka)
układ sterujący, utrzymujący stałą temperaturę - (zawierający układ pomiaru temperatury oraz układ włączający urządzenia dostarczające ciepło lub odbierające ciepło z układu), np.
termostat - element układu chłodzenia silnika spalinowego w samochodzie - urządzenie jest automatycznym zaworem otwierającym się w wyniku wzrostu temperatury, umieszczanym w odpływie czynnika chłodzącego z bloku silnika do chłodnicy
układ sterujący klimatyzatora,
układ sterujący pracą chłodziarki (lodówki), zamrażarki,
układ sterujący pracą grzałki akwarystycznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termostat
Termostat w silniku
Termostat ? element cieczowego układu chłodzenia w tłokowym silniku spalinowym, który w zależności od temperatury cieczy chłodzącej kieruje jej strumień do tzw. "małego" lub "dużego" obiegu.
Jako elementy wykonawcze termostatu stosuje się mieszki wypełnione substancją o niskiej temperaturze wrzenia lub ciecze o dużej rozszerzalności cieplnej oraz substancje zmieniające objętość przy topnieniu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termostat_(silnik_spalinowy)
Samochody bywają awaryjne - co wtedy robić?
Nie zawsze nasz samochód jest sprawny wtedy, kiedy akurat tego potrzebujemy. Jedne z nich są bardziej awaryjne, inne mniej, ale zawsze możemy podjąć działanie, by uniknąć problematycznych sytuacji i konieczności częstych napraw. Możemy to zrobić, jeśli będziemy regularnie sprawdzać stan samochodu u mechanika oraz zapewniać autu wszelkie konieczne do poprawnego działania rzeczy, takie jak części zamienne lub odpowiednie płyny. Działanie auta opiera się na skomplikowanych procesach i nawet zaburzenie jednego z nich może skutkować awarią. Jeśli już do niej dojdzie, należy postarać się o fachową pomoc, a znajdziemy ją w renomowanych warsztatach samochodowych lub w odpowiednich serwisach.