Umiejętności geodezyjne
Geodeci na co dzień mają do czynienia ze skomplikowaną matematyką i obliczeniami wymagającymi kompletnej bezbłędności. Mapy wysokościowe, rozgraniczenia, punkty osnowy to życie codzienne geodetów. Dlatego właśnie przyszły geodeta powinien być bardzo dobry z matematyki. Niestety z tego też powodu wielu domorosłych geodetów rezygnuje z tego zawodu.
Oprócz pracy w biurze, geodeta pracuje również w terenie, wiec musi być sprawny. Pomiary i tyczenie budynków to nie jedyne roboty wykonywane poza biurem, a są niejako podstawą jego pracy.
Mierniczy kontra geodeta
Polska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się praktycznie tym samym, jednak na inną skalę,a wykonywanie ich wymaga różnej wiedzy i umiejętności.
Geodezja wyższa zajmuje się większymi przestrzeniami niż niższa, a ponadto uwzględnia kulistość kuli Ziemskiej, natomiast niższa nie uwzględnia takich zmiennych. Mierniczy natomiast zajmuje tym co najbardziej kojarzy nam się z geodezją, a powinno z mierzeniem.
Wikipedia; Tachimetr
Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr