Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

usłonecznienie: możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia, rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego ni

Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej? SMA STP 25000TL-30

Co to jest usłonecznienie?

Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.

Wyróżnia się usłonecznienie:

możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:

długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia
Do pomiaru usłonecznienia służy urządzenie zwane heliografem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie


Dlaczego warto korzystać z firm zajmujących się instalacjami solarnymi

Montaż instalacji słonecznych najczęściej przeprowadzają uprawnione do tego podmioty. Chociaż można oczywiście podjąć się tego zadania na własną rękę, to jednak nie jest to zalecane, ponieważ instalacja solarna, jak każda inna instalacja powinna być montowana pod okiem specjalisty z branży. Co więcej, odnawialne źródła energii dopiero od kilku lat rozpowszechniły się na tyle, że zaczęły pojawiać się w gospodarstwach domowych i działanie na własną rękę w tym zakresie jest wręcz niebezpieczne. Najczęściej firma zapewnia nie tylko montaż instalacji, ale także serwis i przeglądy, które podlegają gwarancji. Niewątpliwie jest to duży atut takiego rozwiązania. Warto wybrać usługi takiej firmy, gdyż dzięki temu mamy pewność, że przez wiele lat nasza inwestycja będzie przynosiła nam tylko dochód.


Fotowoltaika - ciekawy fakt

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu)1. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m?. Ogniwa te, przede wszystkim, są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika