Naprawa tapicerki welurowej
Jeśli mówimy o tapicerce welurowej to warto zauważyć, że jest to jeden z tańszych rodzajów tapicerki, jaką możemy zastosować w naszym samochodzie. Trzeba jednak przyznać, że wraz z niską ceną otrzymujemy bardzo zawodny materiał, który z biegiem czasu coraz bardziej się zniszczy. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby wypalić w takiej tapicerce sporą dziurę i trzeba przyznać, że będzie to wyglądało strasznie. W tym momencie pozostaje nam tylko możliwość odrestaurowania naszej tapicerki.
Nie mamy innego wyboru, ponieważ nie możemy jeździć z tapicerką pełną dziur. Nie przystoi to żadnemu kierowcy dlatego też ogólna naprawa przy użyciu właściwych środków, jest w tym wypadku niezbędna. Dlatego jeśli sami nie za bardzo wiemy jak się zabrać za poszczególne czynności to, musimy udać się z naszym samochodem bezpośrednio do warsztatu. Tam z pewnością bez żadnych problemów fachowcy zajmą się odnowieniem naszej tapicerki. To bardzo ważne, aby nie zapominać o właściwych rozwiązaniach, bo tylko z nimi możemy coś zyskać.
Jak przechowywać skórę
Zmiany temperatury i wilgotności miejsca przechowywania wpływają na jakość skóry. W przypadku zmniejszenia wilgotności skóra zmniejsza swą powierzchnię (kurczy się), gdy wilgotność się zwiększa skóra staje się bardziej elastyczna, rozciągliwa. Jednoczesna duża wilgotność i wysoka temperatura powoduje pleśnienie skóry. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych szybciej się utlenia i starzeje, podobnie skóra na którą oddziałuje dwutlenek siarki (np. z dymu paleniska).
Najbardziej odpowiednim miejscem przechowywania wyrobów skórzanych są regały drewniane w miejscu zaciemnionym o temperaturze ok. 5-15 °C i wilgotności względnej powietrza 50-70%. Skóry futerkowe najodpowiedniej są przechowywane w chłodnych miejscach, zabezpieczonych przed pasożytami (molami).
Wyroby skórzane wymagają odpowiedniego konserwowania (czyszczenia, suszenia, pastowania lub szczotkowania, prania).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)
Skóra, ale syntetyczna
Skaj (skay, derma, dermatoid, eko-skóra, skóra ekologiczna, sztuczna skóra) - materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała np. skórę zwierzęcą. Skaj stosuje się w pokryciach tapicerskich, głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu do prawdziwej skóry, również do wyrobu galanterii, ubrań, okładek książek. Skaj jest nieprzemakalny, co sprawia, że w niektórych zastosowaniach ma przewagę nad skórą naturalną, z drugiej strony zupełnie nie przepuszcza powietrza, co jest wadą np. w siedzeniach samochodowych (powodują silne pocenie).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skaj