O drewnianej podłodze
Jeżeli zdecydowaliśmy o wyborze drewnianej podłogi, możemy wybrać z kilku jej rodzajów. Na rynku są dostępne deski trójwarstwowe, deski lite oraz parkiety w różnych formach (mozaika, czy też klasyczne klepki).
Deski trójwarstwowe są najtańszym rozwiązaniem, ponieważ kładzie się je tak samo jak panele, nie trzeba mieć również wylewki betonowej najwyższej jakości. Mają jeszcze jedną zaletę - można je montować na ogrzewaniu podłogowym. Jeśli chodzi o koszt takiej deski, to zależy on od tego jaki gatunek drewna stanowi górną warstwę, oraz od rodzaju wykończenia (lakier, lub olej). Nie jest to jednak produkt najwyższej jakości, ale konkuruje z panelami - możemy mieć prawdziwe drewno za niewielkie pieniądze, które w dodatku możemy zamontować samodzielnie. Trwałość jest różna - najbardziej zależy od gatunku drewna, oraz od wykończenia. Znajdziemy tez modele do jednokrotnego cyklinowania - czyli możemy po latach taką podłogę odnowić.
Deski lite oraz parkiet to najlepsze rodzaje drewnianej podłogi - wysoka jakość, trwałość, możliwość wielokrotnego cyklinowania, itp. Możemy zakupić deski już polakierowane, z mocowaniem pióro-wpust, które będzie można łatwo położyć. I nie trzeba już samodzielnie lakierować. Jest też dostępny tzw. finish parkiet, który nie wymaga cyklinowania i lakierowania - po położeniu połoga nadaje się do użytkowania.
Trudny wybór
Wybór listew przypodłogowych jest na rynku bardzo duży - są plastikowe, z mdf , drewniane - które wybrać? Niestety, najczęściej wybierane są listwy pasujące wzorem do paneli - to naprawdę duży błąd. Ani nie wygląda to dobrze, ani nie jest praktyczne. Takie listwy są ze złej jakości materiału, są też za niskie, co sprawia że podczas mycia podłogi łatwiej jest zabrudzić ścianę.
Na szczęście - coraz większą popularność zdobywają listwy z mdf. Najczęściej wybieramy białe, ponieważ tworzą ładną linię odcinającą podłogę i pasują do każdego stylu, idealnie również komponują się z białymi ościeżnicami drzwi. Jeśli nie wiesz na jakie listwy się zdecydować, to takie będą najbezpieczniejszym wyborem.
Co to jest MDF?
MDF (ang. Medium-Density Fibreboard) ? płyta pilśniowa średniej gęstości stanowiąca podstawowy materiał do produkcji mebli i wyrobów stolarskich.
Nazwa MDF pochodzi od docelowej gęstości płyty pilśniowej, która wynosi od 500 kg/m3 do 1000 kg/m31. Warto zwrócić uwagę na fakt, że subiektywna gęstość płyty zależy od gęstości włókien, które były użyte do jej wytworzenia. Cienka płyta MDF o gęstości powyżej 850 kg/m3 stworzona z może być uważana za HDF.
Produkcję płyt MDF na masową skalę rozpoczęto w Europie i Ameryce Północnej w latach 80. XX w.
Zalety płyty MDF:
doskonałe podłoże dla fornirów, folii 3D, papierów dekoracyjnych melaminowanych;
izotropowa (jej właściwości są takie same we wszystkich kierunkach, na skutek braku ziarna), a więc nie ma tendencji do podziału;
elastyczna, może być stosowana do powierzchni zakrzywionych;
łatwa w kształtowaniu, daje się łatwo frezować w dowolny sposób;
dzięki odpowiednim dodatkom może mieć rózne właściwości (np. wilgocioodporna, niezapalna, barwiona w całym przekroju itd.);
dostępna w wielu grubościach i formatach;
łatwa do wykończenia (np. farbą).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_MDF