Geodeta to nie tylko pomiary
Dla wielu geodeta kojarzy się z człowiekiem z dziwną tyczką i mierzącym nie wiadomo co. Geodezja to nie tylko pomiary i tworzenie mapek geodezyjnych. Geodeci zajmują się również podziałami nieruchomości: działek, gruntów czy budynków.
Podziały wykonuje na przykład gdy powstały spory pomiędzy współwłaścicielami gruntu o jego użytkowanie. W przypadku sprzedaży części nieruchomości lub przy dokupieniu gruntu i dołączenie go do już posiadanego. Wszelkie informacje o podziałach geodezyjnych i administracyjnych działek i nieruchomości można znaleźć w księgach wieczystych przechowywanych w sądzie.
Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę
Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.
Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.
Trudny zawód: geodeta
Geodezja to nie łatwy zawód, zwłaszcza geodezja wyższa, która uwzględnia w swoich pomiarach również kulistość ziemi. Nie każdy nadaje się na geodetę ( czy też mierniczego)- jest to zawód wymagający sporych umiejętności z zakresu matematyki oraz precyzji i dokładności.
Mapki przygotowywane przez geodetów są podstawą w podziałach nieruchomości, więc każdy błąd może wiele kosztować. Z tego też powodu usługi geodezyjne nie należą do tanich, ma to również swoją podstawę w drogim sprzęcie pomiarowym jaki muszą posiadać, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki.