Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

óry służy do pomiaru odległości oraz kątów poziomych i pionowych. Stosuje się również inne dalmierze oraz urządzenia odczytujące aktualną pozycję urządzenia poprzez sygnał GPS. Taka elektronika bardzo ułatwia wykonanie dokładn

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

Pomiary odległości

Geodeci w swojej pracy wykorzystują przeróżny sprzęt do wykonywania pomiarów odległości. Jednym z popularniejszych jest tzw. Tachimetr elektroniczny, który służy do pomiaru odległości oraz kątów poziomych i pionowych. Stosuje się również inne dalmierze oraz urządzenia odczytujące aktualną pozycję urządzenia poprzez sygnał GPS.

Taka elektronika bardzo ułatwia wykonanie dokładnego pomiaru nawet w trudnym, nierównym terenie. Jednak mimo pewnych ułatwień technologicznych, wykonywanie pomiarów wymaga bardzo dużej dokładności przy jego wykonaniu.


Tachimetr w internetowej encyklopedii

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Geodezja Historia i kilka faktów z Wikipedii

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja