Fakt z Wikipedii - ekologia człowieka
Ekologia człowieka (ang. Human Ecology) - dziedzina nauki, zajmująca się człowiekiem i jego otoczeniem.
Ekologia człowieka ma na celu badanie jednostki gatunku człowiek rozumny (Homo sapiens) jako podmiotu szeregu procesów na poziomie biologicznym (gatunkowym, środowiskowym) oraz sztucznym (wytworzonym przez samego człowieka: kultura, struktura społeczna, przekształcone elementy otoczenia) - przyroda + kultura + człowiek. Zdaniem badaczy nie można uzyskać pełnego obrazu człowieka rozumnego bez badania jego otoczenia. Ponieważ sprowadzanie ekologii człowieka jedynie do sfery biologicznej daje obraz niepełny, dziedzina ta nawiązuje do innych dyscyplin, takich jak: geologia, geografia, mikrobiologia, botanika, zoologia, genetyka, systematyka, antropologia, psychologia, etnologia, socjologia, ekonomia czy polityka.
W ramach ekologii człowieka wyróżnia się autekologię człowieka i synekologię człowieka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia_cz%C5%82owieka
Fotowoltaika ? energia przyszłości?
Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Ta dość tania forma energii jest obecnie dostępna dla olbrzymiej grupy osób w związku z tym, że w ciągu ostatnich lat instalacje tego typu kilkakrotnie staniały. Fotowoltaika zamontowana na naszej posesji zwraca się już po kilku sezonach. Istnieją oczywiście tereny, w których jest mniejsze lub większe nasłonecznienie i to ma spory wpływ na generację prądu, jednak na ogół Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania z tej formy energii. To wszystko sprawia, że dzięki panelom słonecznym możemy pozyskać naprawdę sporo energii, która następnie zostanie przekształcona na energię elektryczną i może być wykorzystana w gospodarstwie domowym.
Biodegradacja - zastosowanie
Najpopularniejszym wykorzystaniem biodegradacji przez człowieka są filtry awaryjne w biologicznych oczyszczalniach ścieków124 oraz stawach biologicznych, służących do fermentacyjnego oczyszczania odpadów (np. z cukrowni). Konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków dla mikroorganizmów przeprowadzających biodegradację. Należy utrzymywać odpowiednią temperaturę oraz usunąć ze ścieków substancje toksyczne dla biodegradatorów (np. detergenty, pestycydy)1.
Ma również zastosowanie na składowiskach odpadów24, przy produkcji biogazu z odpadów i ścieków, biomasy paszowej ze ścieków124 oraz rozpuszczalnych w wodzie pestycydów w opakowaniach podatnych na biodegradację1.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja