Dobre i złe odżywki białkowe

różne odżywki dla sportowców, jednak nie każda jest godna zaufania, a niektóre firmy w ramach oszczędności zmniejszają jakość swoich produktów. Jednak na szczęście taki firmy bardzo szybko wypadają z rynku przez negatywne opinie

Dobre i złe odżywki białkowe Dobrze jest się wspomagać w spocie, suplementy typu poprawiają wyniki wszelkiego treningu. Parę zdań o sporcie.

Odżywki, te dobre i te złe

Na rynku istnieje wiele firm produkujących różne odżywki dla sportowców, jednak nie każda jest godna zaufania, a niektóre firmy w ramach oszczędności zmniejszają jakość swoich produktów. Jednak na szczęście taki firmy bardzo szybko wypadają z rynku przez negatywne opinie klientów.

Co jest ważne w odżywkach? Przede wszystkim wchłanialność i nie ważne czy jest to odżywka białkowa, czy jakieś witaminy, czy spalacze tłuszczu. Ważne jest to ile procent z deklarowanej zawartości wchłonie się do naszego organizmu. Sumarycznie nie warto wiec patrzeć jedynie na skład odżywki, ale na parametry jej wchłanialności.


Synteza białek i dieta

Samo białko może i jest ważnym budulcem w naszym organizmie, jednak musimy jeszcze dostarczać innych substancji, aby synteza nowych włókien mięśniowych przebiegała szybko i prawidłowo. Minerały i witaminy regulują wiele procesów w naszym ciele i dlatego ważna jest bogata i urozmaicona dieta.

Samo białko możemy dostarczać w różny sposób. W pokarmie w postaci mięsa, najlepiej czerwonego ( wołowina) ale również i soi, fasoli i przetworów mlecznych (jogurty, kefiry). Jak dodatek i uzupełnienie można stosować suplementy zawierające białka szybko i wolnowchłanialne. Dieta to podstawa zmian.


O suplementach po treningu w Wikipedii

Po treningu

Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)