Badania i diagnoza: Endoskop

ozie.Badania endoskopowe- definicjaEndoskopia ? ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych w medycynie i w weterynarii, polegających na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów (aparatów umożliwiających doprowadzen

Badania i diagnoza: Endoskop Badania endoskopem takie jak zwykle nie zaliczają się do przyjemności, ale są najlepszą drogą do diagnozy niebezpiecznych problemów z układem pokarmowym. Wpis o endoskopii i diagnozie.

Badania endoskopowe- definicja

Endoskopia ? ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych w medycynie i w weterynarii, polegających na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów (aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała).

Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód ? przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Definicja badania koloskopii

Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia


Dbanie o nasz układ pokarmowy

Dbanie o swój układ pokarmowy wcale nie jest takie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, w tym zdrowego odżywiania.

Przede wszystkim należy jeść śniadanie, jeżeli oczywiście nie ma przeciw wskazań, powinno być syte. Zaleca się ograniczenie picia kawy i mocnej herbaty, zwłaszcza na pusty żołądek, ponieważ kofeina może powodować spore podrażnienia błony śluzowej żołądka. Oczywiście zaleca się też picie napojów alkoholowych z umiarem. No i kolejną podstawą jest bogata i zróżnicowana dieta.