Inaczej niż w języku np
Wykonywanie zawodu tłumacza nie wymaga teoretycznie formalnego wykształcenia i jest regulowane prawem wolnego rynku (wyjątkiem jest tu sytuacja tłumaczy przysięgłych, którzy w Polsce muszą uzyskać oficjalne kwalifikacje). Najczęściej tłumaczeniem zajmują się absolwenci różnego rodzaju studiów językowych (filologia, lingwistyka stosowana) lub kierunków związanych z problematyką tłumaczonych przez nich tekstów. Niejednokrotnie jako tłumacze pracują też obcokrajowcy mieszkający w Polsce. Inaczej niż w języku np. angielskim, polskie słowo "tłumacz" obejmuje zarówno tłumaczy pisemnych jak i ustnych. Choć wiele osób zajmuje się oboma rodzajami tłumaczeń, w praktyce są to dwa różne zawody, tak więc sam proces kształcenia przebiega w obu wypadkach nieco inaczej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz
Specjalistyczne biuro tłumaczeń
Nasze czasy to era globalizacji, w której każdy człowiek może poruszać się bez przeszkód po świecie i rozmawiać z ludźmi władającymi rozmaitymi jeżykami ? pod warunkiem, że sam się ich nauczy. Okazuje się, że aktualnie dobrze jest posiąść znajomość przynajmniej dwóch języków obcych i prawda jest taka, że coraz więcej ludzi bez problemu dogaduje się z obcokrajowcami. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, kiedy okazuje się, że trzeba nam przetłumaczyć teksty o charakterze specjalistycznym, np. prawniczym. Wtedy to dobre i sprawdzone biuro tłumaczeń będzie miejscem, do którego koniecznie będziemy musieli się udać. Lepiej nie zwlekać i czym prędzej to zrobić, bowiem coraz trudniej o dogodne terminy u najbardziej rozchwytywanych tłumaczy, którzy posługują się nowoczesnymi sposobami translacji.
Niezmiernie ważną umiejętnością tłumacza jest też
Kształcenie tłumaczy pisemnych odbywa się poprzez pracę nad wzorcowymi tekstami z różnych dziedzin. W toku ćwiczeń praktycznych tłumacze zyskują cenne doświadczenie, poznają zasady poprawnej redakcji i korekty tekstu, uczą się krytycznie posługiwać się specjalistycznymi słownikami, a także tworzyć glosariusze zawierające odpowiednią terminologię. Szkolą się również w obsłudze powszechnie używanych programów komputerowych (takich jak procesor tekstu, systemy typu desktop publishing itp.), a także uczą się korzystania z oprogramowania do tłumaczenia wspomaganego komputerowo (CAT). Niezmiernie ważną umiejętnością tłumacza jest też zdolność efektywnego poszukiwania i weryfikowania informacji występujących w tłumaczonym tekście, co powoduje, że jednym z głównych narzędzi tłumacza jest dziś Internet. Bardzo pomocną umiejętnością jest też szybkie pisanie bezwzrokowe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz