Peter Bahrens - prekursor Bauhaus
Do prekursorów...Bauhausu należeli: berliński architekt Peter Behrens i Henry van de Velde, założyciel Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jednym ze współpracowników Behrensa był Walter Gropius, który dość szybko dał się poznać jako nowoczesny twórca. Zaczął propagować ideę standaryzacji ze względu na możliwości technologiczne przemysłu budowlanego.
Dążył do połączenia techniki ze sztuką. Rodziła się koncepcja wzornictwa przemysłowego i nowego podejścia do projektowania form produkowanych taśmowo. W płaszczyźnie filozoficznej istotną rolę odgrywały zapatrywania i idee polityczne twórców Bauhausu, głównie socjalistyczne.
Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Bauhaus
Art deco
Styl art deco ? to styl zapoczątkowany w latach 1919. Głównie charakteryzuje się starannością i wysoką jakością użytych materiałów. Często projekty w tym stylu wybiegają myślowo w przyszłość oraz są dostosowane formą do człowieka i użytkowania. Co prawda dzisiaj już raczej dominują nowocześniejsze kierunki takie jak minimalizm. Jednak wszystkie następne nurty bardzo dużo czerpały właśnie z art deco. I wszędzie w nowoczesnym wzornictwie można znaleźć naleciałości tego stylu właśnie.
Design - kilka informacji
W znaczeniu podstawowym design jest wyglądem czegoś, co powstało na podstawie projektu z myślą o wytwarzaniu kolejnych egzemplarzy, przy czym liczba wytworzonych egzemplarzy nie ma znaczenia ? liczy się sam zamiar powielania. W tym znaczeniu design przejmuje całą paletę stylów od wizualnych dziedzin sztuki, a więc może być design klasyczny, nowoczesny, futurystyczny itp.
W znaczeniu szerszym do wyglądu dochodzą takie cechy jak funkcjonalność i ergonomia.
Design odnosi się nie tylko do produktów trwałych, czy statycznych ? ale także do widowiska, np. pokazu sztucznych ogni czy spektaklu fontann wodnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Design
Czym i jak się inspirować?
Niezależnie od tego czy sami zdecydujemy się stroić nasze mieszkanie, czy skorzystamy z usług profesjonalisty; warto inspirować się innymi wnętrzami. Dobrym sposobem jest znalezienie stylu, który najbardziej nam odpowiada. Styl skandynawski: jasny, prosty i oszczędny, a może styl etno, wprowadzający atmosferę nomadów i ich namiotów. Wszystko zależy od gustu, a jak wiadomo o nich się nie dyskutuje. Kiedy znajdziemy już inspirację warto spróbować dodać coś od siebie do stylizacji, aby była unikatowa i oryginalna, jednak trzymajmy się zasad danego stylu. Żonglowanie różnymi nurtami i stylami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Także uwaga.