Nałogowe zakupy ubraniowe
Uzależnienie od zakupów stało się już tak popularne, jak palenie papierosów czy stosowanie innych używek. Okazuje się, wiele osób jest bardzo podatnych na reklamy i uważa, że zmieniające się trendy wymagają ciągłych zakupów. Moda damska, co prawda, ulega sezonowym zmianom, jednak można z łatwością stwierdzić, że ubrania modne w tym sezonie na pewno kilka czy kilkanaście lat temu były już w modzie.
Przez wiele lat odzież damska zmieniała się dość mocno, a obecnie możemy obserwować powrót do obowiązujących wcześniej trendów. Wobec tego ciągłe dokonywanie zakupów wydawałoby się trochę irracjonalne, jednak sklepy zachęcają do tego, ponieważ mogą na tym zarobić, a wiele kobiet nie zastanawia się, czy podobne do kupionych ciuchów ma już w domu, czy nie.
Stałe klientki
Wiele sklepów, które w swoim asortymencie zawierają przede wszystkim odzież damską, proponuje kobietom specjalne zniżki za uczestnictwo w programach dla stałych klientów danego sklepu. To sprawia, że faktycznie odzież kupowana przez stałych klientów jest tańsza, ale z drugiej strony są oni często bombardowani wieloma wiadomościami odnośnie nowych kolekcji, zwłaszcza drogą elektroniczną.
Pomimo to, moda damska jest niezwykle istotna dla wielu kobiet i są one wręcz uzależnione od regularnego podążania za trendami, wobec czego takie programy lojalnościowe są dla nich naprawdę korzystne. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju rozwiązania możemy spotkać obecnie w niemal każdym sklepie odzieżowym należącym do ogólnoświatowej marki.
Wikipedia i zrównoważona moda
Zrównoważona moda stanowi część szerszego trendu zrównoważonego designu, gdzie towar jest projektowany i wytwarzany z uwzględnieniem jego całkowitego możliwego wpływu na środowisko i społeczeństwo, w tym tzw. śladu węglowego. W maju 2007 roku magazyn Vogue uznał, że zrównoważona moda wydaje się nie być trendem krótkoterminowym, ale takim który może przetrwać wiele sezonów1. Do tej pory environmentalizm w modzie przejawiał się poprzez przekazywanie części dochodów ze sprzedaży produktu na cele charytatywne, teraz natomiast projektanci mody ponownie wdrażają eko-świadome metody u źródła, poprzez stosowanie przyjaznych środowisku materiałów i odpowiedzialnych społecznie metod produkcji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zrównoważona_moda