Samodzielnie czy z biurem rachunkowym? O podatkach

zliczaniem zleceń zrealizowanych przez pracowników. Na podstawie zanotowanych wpływów na konto firmowe oraz zaangażowania pracowników w wykonywanie konkretnych zadań, ustalane są kwoty ich miesięcznego wynagrodzenia. Osoby zatrudn

Samodzielnie czy z biurem rachunkowym? O podatkach księgowość warszawa ochota
Nie prowadź samodzielnie księgowości we własnej firmie, polecamy

Przygotowanie wypłat dla pracowników

Biuro rachunkowe małej firmy zajmuje się planowaniem jej wydatków oraz rozliczaniem zleceń zrealizowanych przez pracowników. Na podstawie zanotowanych wpływów na konto firmowe oraz zaangażowania pracowników w wykonywanie konkretnych zadań, ustalane są kwoty ich miesięcznego wynagrodzenia. Osoby zatrudnione w biurze rachunkowym są także w stanie ustalić taki plan finansowy, który pozwoli firmie na zachowanie jej płynności finansowej, chociaż nie wszyscy zleceniodawcy w ustalonym terminie zapłacili za wykonane przez firmę zlecenia. Jednym z najważniejszych zadań biura rachunkowego w takiej sytuacji jest umiejętność takiego obracania finansami firmy, żeby wypłaty dla pracowników nie zostały wstrzymane.


Jesteśmy w czołówce

Polska jest liderem w niechlubnym rankingu, dotyczącym ilości czasu, jaki każdy przedsiębiorca musi poświęcić na papierkową robotę, związaną z rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Przepisy podatkowe są w naszym kraju bardzo skomplikowane, na co narzekają wszyscy - zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i większe firmy. W tym gąszczu naprawdę łatwo się pogubić i popełnić błąd - sam fakt niejednolitego podatku VAT, wielu różnych stawek, często bywa niejasne. A nie zawsze urzędnik wykaże się wyrozumiałością wobec przedsiębiorcy, zresztą sami pracownicy administracji mają często problem ze znajomością wszystkich przepisów podatkowych.


Warto wiedzieć - podatek:

Podatek ? obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.

Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Obecnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach.

Zgodnie z polskim prawem daniny, aby zostały uznane za podatki muszą posiadać 4 cechy:

nieodpłatność
przymusowość
powszechność
bezzwrotność
Podatki dzielą się na:

bezpośrednie ? nałożone na dochód lub majątek podatnika, np. podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy;
pośrednie ? nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT, akcyza ? ostatecznie płaci konsument.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek