Kilka faktów o geodezji w Polsce
Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Wykształcenie geodety
Geodeta posiada wykształcenie matematyczne i wykazuje się wiedzą dotyczącą ukształtowania terenu oraz zasad dotyczących tworzenia planów budowy. Każdy młody geodeta może zdobywać doświadczenie poprzez uczestnictwo w pracach prowadzonych przez bardziej doświadczonych geodetów oraz wypełnianie zadań przeznaczonych dla pomocnika geodety.
Będąc takim pomocnikiem będzie musiał wykonywać różne pomiary, przeprowadzać wywiady terenowe oraz nanosić jakieś zmiany na planach budowy, które będą potem oceniane przez jego opiekuna. Dzięki temu nabierze on potrzebnej w tej pracy wiedzy praktycznej i nauczy się przewidywać konsekwencje podejmowanych przez siebie decyzji. Po takich praktykach będzie mógł otrzymać pracę w urzędzie miasta lub biurze projektowym.
Pomiary i punkty pomiarowe
Każdy kiedyś widział, czy to w mieście, czy w okolicy własnego mieszkania, betonowe, kwadratowe pale wkopane w ziemię i oznaczone kolorem. Te 'klocki' to punkty pomiarowe i to od nich geodeci zaczynają wszelkie pomiary, odnosząc się do tych właśnie punktów. Mają one swoje numery i stanowią punk odniesienia do wyznaczania odległości od tych punktów.
Bez nich praca geodety byłaby wręcz niemożliwa- dlatego stosuje się duże kary pieniężne za uszkodzenie czy wykopanie tych punktów odniesień. W przypadku uszkodzenia takiego punktu można go wyznaczyć za pomocą innego punktu oraz innych danych.