Ceny usług prawniczych
Jak wiadomo, usługi prawnicze należą do dość drogich usług. W wielu przypadkach skorzystanie z pomocy prawnika czy adwokata jest jednak konieczne. Szczególnie wtedy, gdy istnieje możliwość, że zostaniemy skazani prawomocnym wyrokiem lub też zostaliśmy ofiarą napadu lub innego przestępstwa koniecznie powinniśmy wybrać się do kancelarii prawnej i poszukać pomocy w zakresie przepisów prawnych.
Bardzo często kancelarie prawne organizują specjalne terminy, w których pomoc prawną mogą uzyskać również osoby, których nie stać na wizytę na zwykłych warunkach i uiszczenie odpowiednich opłat. W takim przypadku darmowa wizyta i porada prawnika mogą naprawdę pomóc w rozwiązaniu różnych trudnych, życiowych sytuacji. Warto więc wybrać się po darmową poradę prawną, jeśli istnieje taka możliwość.
Krótko o aplikacji adwokackiej
Aplikacja adwokacka ? cykl szkolenia osób przygotowujących się do wykonywania zawodu adwokata ? aplikantów.
Sytuację prawną aplikantów kształtują przepisy art.75-79 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze (dalej: ustawa), a także uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką Regulamin aplikacji adwokackiej.
W obecnym kształcie ustawy szkolenie trwa trzy lata. Korporacja adwokacka nakłada na aplikanta obowiązek odbywania aplikacji pod kierunkiem patrona, czyli adwokata, który wyraził pisemną gotowość do bycia patronem, jest niekarany dyscyplinarnie, z minimum 5-letnim stażem (wyjątkowo ? za pozwoleniem dziekana okręgowej rady adwokackiej ? także z 3-letnim stażem). Aplikacje adwokacką zamyka tzw. "egzamin końcowy", który składany jest w aktualnym stanie prawnym przed komisją powoływaną spośród przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i samorządu zawodowego. Aplikacja jest odpłatna (art. 76b ustawy). Wysokość oplaty rocznej za aplikację adwokacką jest określana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i nie może przekroczyć 6-krotności minimalnego wynagrodzenia
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aplikacja_adwokacka
Kwestia prawnika w Wiki
Prawnik (daw. jurysta) ? osoba naukowo lub zawodowo zajmująca się prawem.
Niektóre systemy prawne wywodzące się z common law jako prawników najniższego stopnia zawodowego uznają także osoby o wykształceniu wyższym humanistycznym, zajmujące się zawodowo prawem. Obecnie jednak w większości krajów świata do wykonywania zawodów mających związek z prawem jest wymagane wyższe, uniwersyteckie wykształcenie prawnicze, a dla wykonywania kluczowych zawodów prawniczych, okresy dodatkowego stażu (aplikacja, asesura).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawnik