Odzież medyczna - ważniejsza niż myślisz

tów systemu opieki zdrowotnej. W ujęciu wąskim technologie medyczne to środki niematerialne (wiedza, umiejętności, procedury, rozwiązania organizacyjne) i materialne (leki, urządzenia) związane bezpośrednio lub pośrednio z udziela

Odzież medyczna - ważniejsza niż myślisz

W polskim systemie zdrowotnym

Technologia medyczna

Technologia medyczna - w ujęciu szerokim to dowolny rodzaj wiedzy zaangażowanej w realizację zadań i osiąganie określonych rezultatów systemu opieki zdrowotnej. W ujęciu wąskim technologie medyczne to środki niematerialne (wiedza, umiejętności, procedury, rozwiązania organizacyjne) i materialne (leki, urządzenia) związane bezpośrednio lub pośrednio z udzielanymi świadczeniami opieki zdrowotnej i konkretnymi interwencjami (leczniczymi, diagnostycznymi, rehabilitacyjnymi bądź prewencyjnymi).

W polskim systemie zdrowotnym dostęp obywateli do technologii medycznych (leków, wyrobów medycznych, procedur medycznych i systemów organizacyjnych) jest regulowany przez ubezpieczyciela - Narodowy Fundusz Zdrowia - w oparciu o przeprowadzoną ocenę technologii.

Ocena technologii medycznych (HTA, ang. health technology assessment) składa się z analizy efektywności klinicznej (wykonywanej zgodnie z zasadami EBM), analiz ekonomicznych (wykonywanych zgodnie z zasadami farmakoekonomiki) oraz analizy wpływu refundacji danej technologii na budżet płatnika (w polskim systemie zdrowotnym - na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia). HTA ma rosnące znaczenie dla podejmowania decyzji o refundacji technologii medycznych, stanowiąc racjonalną podstawę tych decyzji.

Jedną z pierwszych instytucji państwowych regulujących ocenę technologii medycznych udostępnianych ubezpieczonym obywatelom w ramach państwowej opieki zdrowotnej był brytyjski instytut NICE. W Polsce ocenę technologii medycznych, zgodnie z odpowiednimi wytycznymi1 przeprowadza Agencja Oceny Technologii Medycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologia_medyczna


Na wyposażenie takiej apteczki składają się

Apteczka samochodowa

W Unii Europejskiej powszechnie stosuje się apteczki samochodowe spełniające standard ustanowiony przez niemiecką normę DIN 13164. Na wyposażenie takiej apteczki składają się:

1 szt. opatrunek indywidualny G
1 opak. plastry 10x6 cm (8 szt.)
1 szt. plaster 500x2,5 cm
2 szt. opaska elastyczna 6 cm
3 szt. opaska elastyczna 8 cm
2 szt. chusta opatrunkowa 40x60 cm
1 szt. chusta opatrunkowa 60x80 cm
3 szt. kompres 10x10 cm
3 szt. opatrunek indywidualny M
2 szt. chusta trójkątna
1 szt. nożyczki 14,5 cm
4 szt. rękawice lateksowe
1 szt. koc ratunkowy 160x210 cm
1 szt. instrukcja udzielania pierwszej pomocy
1 szt. maseczka do sztucznego oddychania
2 szt. chusteczka dezynfekująca

Oznakowanie

Do oznakowania apteczek stosuje się symbole:

Białego Krzyża na zielonym polu
Czerwonej Gwiazdy


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Apteczka


Powinien być wyraźnie oznakowany

Apteczka - pojemnik służący do przechowywania materiałów i środków przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy. Powinien być wyraźnie oznakowany, trwały i czysty (apteczki osobiste mogą być wodoodporne).

Podział apteczek

Apteczki dzieli się na:

domowe
zakładowe
użytku publicznego (np. w górach - punkty medyczne)
osobiste
samochodowe
medyczne (profesjonalne).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Apteczka