Każda firma zatrudniająca nowego pracownika musi skierować go na szkolenie wstępne z zakresu przepisów BHP. Czasami na terenie zakładu przeprowadzane są takie szkolenia przez pracownika wewnętrznego z uprawnieniami, jednak coraz większa liczba przedsiębiorstw korzysta z możliwości, jakie daje outsourcing BHP. Okazuje się, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla dużych korporacji jak i małych firm. Kierując kandydata na szkolenie otrzymuje on zaświadczenie o ukończonym kursie, które staje się częścią akt osobowych pracownika. Dzień odbycia szkolenia BHP jest jednocześnie datą rozpoczęcia pracy i to tego dnia powinna zostać podpisana umowa o pracę. Firmy świadczące takie usługi funkcjonują w większości miast, przede wszystkim tych większych, gdzie popyt jest naprawdę bardzo wysoki. Poza przeprowadzaniem szkoleń wstępnych, można skierować pracownika również na badania okresowe a także poprosić o sporządzenie protokołu wypadkowego, jeśli do takiego zdarzenia dojdzie w drodze do pracy lub z pracy czy też podczas jej wykonywania.
W dzisiejszych czasach o tym czy dana firma odniesie sukces na rynku czy też nie decyduje bardzo wiele czynników. Pomimo ich mnogości trudno jest jednak zaprzeczyć tezie, iż jednym z najważniejszych elementów każdego przedsiębiorstwa są właściwy pracownicy. Czasami może się nawet zdarzyć tak, że dobrze wyszkoleni specjaliści potrafią nie tylko odpowiednio wykonywać swoje zdania, lecz także poprowadzić firmę do sukcesu. Czasami jednak nie trzeba od razu formalnie zatrudniać pracownika, by korzystać z jego wiedzy. Jako przykład podajmy tutaj wszelkie zewnętrzne usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak zwany outsourcing bhp o którym tu mówimy to właśnie nic innego jak zlecenie tego typu usług firmie zewnętrznej. Dzięki temu pracodawcy nie tylko osiągają realne oszczędności na etacie, lecz także mają pewność, że zyskują ważnego specjalistę, który chociażby poprowadzi szkolenia bhp kiedy tylko będzie to potrzebne. Oczywiście przy korzystaniu z takich usług oferowana pomoc z tego zakresu jest znacznie szersza.
Czy bycie behapowcem to trudna sztuka? Cóż zależy jak spojrzymy na tak postawione pytanie. Teoretycznie bowiem wydawać by się mogło, że to nic trudnego. Wielu osobom wydaje się bowiem, że tego typu osoba ma za zadanie prowadzić jedynie szkolenia bhp, których często niestety i tak nikt nie słucha. Nie wolno jednak nigdy zapominać o tym, że zawód ten obejmuje o wiele szersze zakresy. W dużych przedsiębiorstwach i wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko dla bezpieczeństwa pracowników taki człowiek na prace z pewnością nie narzeka. Wystarczy sobie przecież wyobrazić jak trudne musi być właściwe oznakowanie na przykład ogromnej hali produkcyjnej. Dodatkowo osoba będąca behapowcem musi niejednokrotnie stykać się z bardzo nieprzyjemnymi sytuacjami. Gdy zdarza się wypadek w pracy (co wciąż niestety zdarza się dosyć często) musi on błyskawicznie przybyć na miejsce i ocenić charakter danego zdarzenia. Bez względu więc na to czy pracujemy na etacie czy też świadczymy tak zwany outsourcing bhp ten zawód każdorazowo wymaga ogromnej odporności psychicznej.
Każda osoba podejmująca zatrudnienie musi wykonać badania medycyny pracy, a także odbyć szkolenie BHP. Dotyczy to każdego stanowiska, zarówno niższego, jak i wyższego szczebla i tego kryterium należy bezwzględnie przestrzegać. Przed podjęciem pracy na samodzielnym stanowisku należy wykonać szkolenia BHP wstępne i stanowiskowe. To pierwsze dotyczy ogólnych zasad i regulaminów, będzie tak naprawdę jednakowe dla wszystkich pracowników. Nie każda firma może pozwolić sobie na zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za przeprowadzanie szkoleń wśród pracowników, dlatego obecnie bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem jest outsourcing bhp. Korzystają z niego zarówno małe firmy jak i duże przedsiębiorstwa zatrudniające setki osób. Jest to przede wszystkim wygodne, a co najważniejsze, szkolenie BHP można przeprowadzić zarówno dla zorganizowanej grupy jak i pojedynczych osób. Chcąc korzystać z takich usług zewnętrznych, firma podpisuje umowę na dostawę szkoleń BHP, po czym na koniec każdego okresu zostaje wystawiona faktura.
Odbycie szkolenia wstępnego BHP jest obligatoryjne dla każdego pracownika zatrudnianego w oparciu o umowę o pracę. Bez posiadania zaświadczenia nie można przystąpić do pracy na stanowisku. Termin szkolenia wstępnego jest jednocześnie pierwszym dniem pracy i datą z jaką powinna zostać podpisana umowa. Coraz większa liczba firm korzysta z możliwości jakie daje outsourcing BHP. Polega on na przeprowadzeniu szkoleń przez firmy zewnętrzne. Takie usługi są oferowane na terenie wielu miast w Polsce, szczególnie intensywnie tam, gdzie funkcjonują strefy ekonomiczne i zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo wysokie. Część firm posiada swoich specjalistów, którzy wykonują szkolenia BHP, jednak coraz częściej te wstępne realizowane są przez firmy zewnętrzne. Tak naprawdę pozwala to zaoszczędzić formalności, a pracownik wraca ze szkolenia z gotowym zaświadczeniem, które stanowi dokument będący częścią akt osobowych. Firmy najczęściej podpisują umowy z dostawcami na przeprowadzanie szkoleń i rozliczają się okresowo.