Przy profesjonalnie zaprojektowanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej budynek nie może mieć żadnych problemów z niszczejącym tynkiem czy wilgocią. Dlatego jest bardzo ważną rzeczą i nie należy jej zlecić byle komu.
Efekt kominowy
Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.
Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy
Objawy złej wentylacji
Objawy niesprawnej wentylacji można bardzo łatwo rozpoznać i wcale nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy przebywać w danym mieszkaniu, czy też domu i obserwować pewnych charakterystycznych rzeczy.
Długo unoszące się zapachy, które powinny już dawno się ulotnić to jeden z objawów złej wentylacji. Kolejnym jest zalegająca wilgoć na szybach okien, zwłaszcza z rana. Można też sprawdzić wentylacje bezpośrednio: przykładamy zapalniczkę w otworu wentylacyjnego, jeżeli płonień wychyli się w naszą stronę znaczy to, ze wentylacja źle działa i koniecznie trzeba coś z tym zrobić.
Budowlana podstawa
Wentylacja to bardzo podstawowa funkcjonalność praktycznie każdej budowy, dobrze zrobiona powinna dostarczać do budynku tyle powietrza z zewnątrz ile jest z niego odprowadzane, niby prosta sprawa, ale jednak bywają z nią kłopoty.
Dobrze wykonana instalacja wentylacyjna pozwala zaoszczędzić wielu kłopotom związanym z wilgocią, a nawet dobrym samopoczuciem dla osób i zwierząt przebywających w budynku. Wentylację można wspomóc w większych budynkach mechanicznie, jednak do tego potrzebne są już dodatkowe sprzęty.