O taksówkach i taksówkarzach. Transport osobowy taksówką

można realizować na wiele sposobów, są autobusy, pociągi, tramwaje, auta i taksówki. Każdy z tych środków transportu ma swoje wady i zalety i nie dla każdego pasażera muszą być wygodne do podróżowania. Wszystko zależy bowiem od c

O taksówkach i taksówkarzach. Transport osobowy taksówką Transport osób wygodnymi taksówkami to coraz bardziej popularna usługa. Zwłaszcza przez biznesmenów. Na szybko o i nie tylko. Zapraszam do czytania.

Taksi i jej dobre i złe strony

Przewóz osób można realizować na wiele sposobów, są autobusy, pociągi, tramwaje, auta i taksówki. Każdy z tych środków transportu ma swoje wady i zalety i nie dla każdego pasażera muszą być wygodne do podróżowania. Wszystko zależy bowiem od celu i sposobu transportu, który jest potrzebny w danej chwili.

Taksówka w swoich mocnych stronach ma z pewnością dowóz pod wskazany adres, dostępność 24h przez 7 dni w tygodniu oraz względną wygodę podróżowania. Co oczywiście przekłada się na cenę takiej usługi i tutaj jest główna wada taksówek, są zwyczajnie drogie jak na transport miejski i większość ludzi stosuje je bardzo sporadycznie i w ostateczności.


Używane w Polsce taksometry- Wikipedia

Taksometr ? w przeszłości mechaniczny a obecnie elektroniczny przyrząd pomiarowy instalowany w pojazdach służących do usługowego prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania opłaty za kurs: system S i system D.

...

Aktualnie w Polsce stosowany jest system S z jedną wspólną jednostką taryfową i taksometry stosowane na terenie tego kraju posiadające zatwierdzenie typu wydane przez Główny Urząd Miar mogą być użytkowane przez 10 lat od momentu wydania tego certyfikatu.

Po wejściu w życie dyrektywy MID (ang. Measuring Instruments Directive1) tj. od końca 2006 r. do obrotu mogą być wprowadzone tylko taksometry po tzw. ocenie zgodności wyposażone w dwa systemy naliczania opłaty S i D.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr


Jak zostać taksówkarzem?

Mogłoby się wydawać, że aby zostać taksówkarze wystarczy posiadać prawo jazdy, jednak nie jest to takie proste. Przede wszystkim taksówkarze muszą posiadać ważną licencje na przewóz osób, która otrzymuje się po zdaniu egzaminu państwowego podzielonego na dwie części. Wiedzę teoretyczną sprawdza się podczas testu a praktyczną, tak jak na egzaminie na prawo jazdy, na drodze.

Taksówkarz musi również posiadać ubezpieczenie dla siebie i swoich pasażerów, pozwala to uniknąć odpowiedzialności finansowej w razie wypadku i również jest wymogiem, aby legalnie przewozić osoby pojazdem oznaczonym jako taksówka. Sam pojazd musi być tez odpowiednio zarejestrowany do przewozu osób, każda taksówka ma swój indywidualny numer identyfikacyjny.