O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej

się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich, na jakich znajduje się Polska. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury ze

O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej solary elektryczne sklep

Ze świata energii słonecznej - Kolektor próżniowo-rurowy

Kolektor próżniowo-rurowy składa się z:

rur próżniowych, w których element zbierający ciepło, tzw. absorber, znajduje się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich, na jakich znajduje się Polska. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej, dzięki czemu stosując panel tego typu można liczyć na zyski ciepła w instalacji nawet w mroźne zimowe słoneczne dni,
niektóre z kolektorów posiadają zwierciadło, dodatkowo doświetlające absorber ze strony odsłonecznej. Jest ono wykonane poza rurkami, bądź naniesione na rurkę próżniową w postaci lustra, w zależności od producenta.
Kolektory próżniowo-rurowe mają nieco większą wydajność niż kolektory płaskie, ale technologia wykonania sprawia, że ich instalacja jest rozwiązaniem droższym. Kolektory tego typu są również mniej wytrzymałe np. na grad, a także zimą, gdy spadnie na nie śnieg, nie ma możliwości zastosowania tak zwanego obiegu odwróconego w celu rozmrożenia kolektora i usunięcia z nich śniegu (takie rozwiązanie jest w kolektorach płaskich).

Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe są w stanie dostarczyć do ok. 60% ciepła potrzebnego do ogrzewania wody użytkowej w ciągu roku. Kolektory próżniowe wymagają jednak mniejszej powierzchni zabudowy, ten sam efekt wydajności cieplnej jak dla kolektorów płaskich o powierzchni, przykładowo 5 m2 uzyska się z kolektora próżniowego o powierzchni 3 m2potrzebny przypis.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny


Kilka słów o słońcu

Słońce (łac. Sol, Helius, gr. ?????, trb. H?lios, symbol: ?) ? gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne. Jest prawie idealnie kuliste1314, ma średnicę około 1 392 684 km3, około 109 razy większą niż Ziemia, a jego masa (1,989 ×1030 kg, około 333 tysięcy razy większa niż masa Ziemi (M?)) stanowi około 99,86% całkowitej masy Układu Słonecznego15. Około trzy czwarte masy Słońca stanowi wodór, resztę głównie hel. Pozostałe 1,69% (co odpowiada około 5600 M?) tworzą cięższe pierwiastki, w tym m.in. tlen, węgiel, neon i żelazo16.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82o%C5%84ce


Plany co do ustawienia instalacji odnawialnych źródeł energii

Najbardziej popularny jest montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych zakłada umieszczenie ich na dachu. Oczywiście, w niektórych przypadkach ustawienie paneli słonecznych czy fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe, ale wtedy zazwyczaj instalacja może zostać postawiona w pobliżu ścian budynku, co także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli posiadamy niewykorzystaną przestrzeń. Takie wyliczenia, gdzie najlepiej ustawić panele fotowoltaiczne czy słoneczne, przeprowadzają zwykle specjaliści. Warto więc sięgnąć po radę eksperta w tym zakresie, który na pewno doradzi nam takie rozwiązanie, które najbardziej korzystnie pozwoli nam używać energię pochodzącą ze środowiska naturalnego.