Nie tylko białka, ale i witaminy

w ramach postanowień noworocznych postanowili zrobić coś ze swoim ciałem. Mimo pozorów nie jest to 'urban legend'- wszyscy trochę nabijają się z tego, ale tak na prawdę takich ludzi należy podziwiać. Ilu jest ludzi, którzy mim

Nie tylko białka, ale i witaminy Witaminy w sporcie są tak samo ważne jak glutamina i inne suplementy. Warto poszukać .

Postanowienie noworoczne

Styczniowy wysyp ćwiczących na siłowniach to coroczna fala ludzi, którzy w ramach postanowień noworocznych postanowili zrobić coś ze swoim ciałem. Mimo pozorów nie jest to 'urban legend'- wszyscy trochę nabijają się z tego, ale tak na prawdę takich ludzi należy podziwiać.

Ilu jest ludzi, którzy mimo postanowień nie robią nic, aby je spełnić? A pierwszym krokiem do regularnych ćwiczeń jest pójście na siłownię. Oczywiście nie każdemu przypasuje tryb ćwiczeń z trenerem, a może ilość ludzi będzie przeszkadzała. Ale osoba siedząca w domu nigdy się tego nie dowie.


Witaminy wg. Wikipedii

Witaminy ? grupa organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego. Mogą być pochodzenia naturalnego lub otrzymywane syntetycznie. Dla człowieka witaminy są egzogenne (ludzki organizm ich nie syntezuje), w związku z czym muszą być dostarczane z pokarmem (najczęściej w postaci prowitamin)1. Przeciwne działanie do witamin wykazują antywitaminy1.

Brak określonej witaminy w organizmie to awitaminoza, niedobór ? hipowitaminoza, zaś nadmiar ? hiperwitaminoza1.

Pierwsza odkryta witamina (B1) została wydzielona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka w 1913 roku. Wprowadził on również nazwę tej grupy związków (łac. vita ? 'życie' i amina ? witamina B1 zawierała grupę aminową)1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witaminy


O witaminie K w encyklopedii internetowej

Główne znaczenie witamin K polega na udziale w procesach posttranslacyjnej ?-karboksylacji białek PIVKA, a konkretniej reszt kwasu glutaminowego w tych białkach w pozycji ?. Witamina K uczestniczy w tej reakcji jako kofaktor ?-karboksylazy. Warunkuje to:

-utrzymanie prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia: II, VII, IX, X, a także: osteokalcyny, osteopontyny, osteonektyny.
białek hamujących krzepnięcie krwi: białka C, białka S
białek wiążących wapń w nerkach, łożysku i płucachpotrzebny przypis.
Oprócz tego witaminy te biorą udział w procesach glikozylacji.

Funkcje witamin K w organizmie:

-regulują wytwarzanie protrombiny
-wpływają na krzepnięcie krwi
-odgrywają rolę w gospodarce wapniowej

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K