Mała firma
Wiadomo, że prowadzenie ksiąg handlowych jest trudnym tematem. Wszystko jest w tym procesie skomplikowane i wzajemnie powiązane a każda transakcja musi być dokładnie odnotowana - nawet wypłata z bankomatu. W przypadku zwykłej księgowości w jakiejkolwiek formie nie ma takich problemów.
Księgowanie faktur wystawionych przez naszą firmę jest banalnie proste, również proste jest księgowanie faktur zakupowych. Program do księgowości sam wylicza wysokość podatku vat do zapłaty lub zwrotu. Kilka kliknięć i kwestie podatkowe z głowy.
Podobnie jak z vatem jest z podatkiem dochodowym. Bardzo łatwo jest wprowadzać wszelkie koszty, przychody ze sprzedaży są automatycznie pomniejszane i jest wyliczany zysk. Wszystko łatwo i prosto. Wystarczy przeczytać instrukcję programu, zapoznać się z kilkoma informacjami na temat podatków i już można samemu prowadzić księgowość. Ale czy warto?
Nie warto - szkoda tracić czasu - a zajmuje to sporo. Dodatkowo łatwo i banalne błędy wynikające z nie dokładnej znajomości przepisów. Przez to, że księgowość małej firmy jest prosta to jej prowadzenie przez biuro rachunkowe jest tanie.
Co to jest PTU?
Podatek od towarów i usług, PTU (ang. Value Added Tax, VAT) ? podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu.
W Polsce został wprowadzony przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50). Jednak konieczność harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawem UE zmusiła polskiego ustawodawcę do uregulowania tej kwestii w nowej ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).
Twórcą koncepcji tego podatku był niemiecki przedsiębiorca Carl Friedrich von Siemens, który w swoich pracach z 1920 roku wyłożył jego ideę1, ale powszechnie za twórcę VAT uważany jest francuski ekonomista Maurice Lauré
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_towar%C3%B3w_i_us%C5%82ug
Mała firma a księgowość
Drobne, jednoosobowe działalności osobowe to jedne z najpopularniejszych klientów biur rachunkowych. Najczęściej, gdy w grę wchodzi branża spożywcza, tekstylna, odzieżowa czy edukacyjna, drobni przedsiębiorcy zupełnie nie wiedzą, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem lub wypełniać niezbędne formularze do Urzędu Skarbowego. Właśnie dlatego decydują się na biuro rachunkowe, które reprezentuje jego interesy. Właściciele mikroprzedsiębiorstw mogą mieć nadzieję nie tylko na szybkie poradzenie sobie z prowadzeniem dokumentacji finansowej, ale przede wszystkim z profesjonalnym doradztwem. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że klienci przychodzący do biura rachunkowego, potrzebują także fachowej porady, w sprawie przydzielenia kredytów od banków oraz uzyskiwania dofinansowań z przeróżnych instytucji. Biuro rachunkowe powinno jednak cechować się uczciwością, terminowością i profesjonalizmem, dlatego nie należy wybierać pierwszego o którym przeczytamy w lokalnej gazecie. Warto zapytać znajomych, czy nie korzystali z podobnych usług.