Mechanika pojazdowa
Samochód daje nam wygodę i komfort, dlatego ważne jest, by był sprawny zawsze, gdy tego potrzebujemy. Każdy wie doskonale, że awaria samochodu często pojawia się w momencie, gdy akurat musimy pilnie z niego skorzystać, co sprawia nam sporo problemów. Najlepiej jest oczywiście zapobiegać takim sytuacjom, w czym pomagają nam regularne przeglądy techniczne, ale jeśli mimo tego pojawi się jakaś usterka, warto jak najszybciej zareagować. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Zazwyczaj najszybszą i najskuteczniejsza metodą jest oddanie pojazdu do naprawy. Musimy więc wtedy znaleźć dobry warsztat, który zapewni nam wysoką jakość usług i gwarancję, że nasz samochód szybko powróci na drogę w dobrym stanie technicznym.
Bateria w samochodzie
Akumulator elektryczny (ogniwo wtórne) ? rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym (w przeciwieństwie do ogniw pierwotnych, których nie można ładować). Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i później uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod.
W akumulatorach występują dwa cykle pracy
ładowanie, w czasie którego akumulator jest odbiornikiem energii elektrycznej, wewnątrz akumulatora energia elektryczna jest przetwarzana na energię chemiczną
pobór energii z akumulatora (praca) ? urządzenie staje się źródłem prądu elektrycznego na skutek przemiany energii chemicznej na energię elektryczną; rezultatem poboru energii jest stopniowe rozładowywanie akumulatora
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_elektryczny
Definicja wału korbowego
Wał korbowy (lub wał wykorbiony) ? rodzaj wału, posiadającego czopy przesunięte względem swojej osi. Służy zwykle do zamiany ruchu posuwisto-zwrotnego na obrotowy, będąc elementem mechanizmu korbowego.
Nazwy wał korbowy i wykorbiony stosowane bywają zamiennie, lecz podawanym kryterium podziału jest posiadanie przez wał korb (wał korbowy) lub wykorbień (wał wykorbiony). Zwyczajowo wałem korbowym nazywa się wał będący częścią silnika tłokowego, sprężarki tłokowej i podobnych im urządzeń.
W budowie wału korbowego wyróżnić można czopy główne(1), leżące w osi łożysk wału i o trochę mniejszym przekroju czopy korbowe(2), oddalone od tej osi.
Najczęściej spotykane są stalowe wały kute, rzadziej stosuje się odlewane wały żeliwne (żeliwo sferoidalne lub perlityczne). Wały korbowe odkuwane są ze stali węglowej bądź rzadziej ze stali stopowej. Kształt wału zależy głównie od układu i liczby cylindrów i kolejności zapłonu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82_korbowy