Eleganckie wnętrze

większym stopniu liczy się oryginalność w każdym aspekcie. Dokładamy wszelkich starań do tego, aby ubierać się w sposób niespotykany, nakreślając swój własny styl. Nie inaczej jest w przypadku urządzania pomieszczeń, w których mie

Eleganckie wnętrze Listwy przysufitowe mogą być ozdobą mieszkania urządzonego w stylu klasycznym. Zobacz:

Nietuzinkowe pomysły na wykończenie wnętrz

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach w coraz większym stopniu liczy się oryginalność w każdym aspekcie. Dokładamy wszelkich starań do tego, aby ubierać się w sposób niespotykany, nakreślając swój własny styl. Nie inaczej jest w przypadku urządzania pomieszczeń, w których mieszkamy. Natura człowieka jest taka, a nie inna, że chcemy zaskakiwać naszych gości. Sztukateria jest dość oryginalną, a nawet ekstrawagancką techniką wykańczania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, która swoje korzenie ma w czasach starożytnych. Jest charakterystyczna cecha budynków z tamtego okresu, więc zastosowanie tej metody w swoim przypadku gwarantuje oryginalność pomieszczeń mieszkalnych. Bez większego problemu w każdym mieście powinniśmy znaleźć choć jednego fachowca w tym zakresie.


Stiuk - definicja

Stiuk ? materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli.

Gotowy stiuk często imitował marmur. Stosowany do wykonywania tynków, rzeźb pełnoplastycznych, płaskorzeźbionej dekoracji ściennej (sztukateria). Znany był w okresie starożytności (starożytny Rzym), wczesnego chrześcijaństwa, sztuce mauretańskiej, rozpowszechniony w czasach renesansu i baroku. Stanowił także podstawowy materiał w ornamentyce i architekturze Majów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stiuk


O materiałach

Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg. typu materiału, z którego jest zrobiona. Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach. Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.