Jeszcze odchudzanie czy już obsesja?
W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować, jak bardzo podążanie za idealną, smukłą sylwetką stało się jednym z najważniejszych celów dla wielu osób. Jak wskazują lekarze, nie zawsze to dążenie korzystnie wpływa na nasz organizm. Czasem może okazać się, że odmawianie sobie posiłków lub zbyt wyczerpujące treningi znacząco mogą pogorszyć stan zdrowia takiej osoby. Dlatego też najważniejszy jest umiar, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy utratę wielu kilogramów.
W takich przypadkach najlepiej jest rozłożyć cały proces odchudzania na etapy. Bardzo istotne jest również zachowywanie umiaru przy zażywaniu różnego rodzaju preparatów. Szczególnie ważne jest, jeśli zażywamy odżywki dla sportowców lub inne suplementy diety, które mogą nam nawet zaszkodzić.
Czy dieta to klucz do sukcesu w kwestii odchudzania?
Odnośnie zdrowego stylu życia i odchudzania pojawiło się wiele autorytetów, które zawsze doradzają zastosowanie odpowiedniej diety i dobór specjalnego treningu, aby uzyskać wymarzoną wagę. Wiele osób stara się również w miarę możliwości sięgać po specjalnie przygotowane dla odchudzających się osób suplementy diety.
Niektórzy, chcąc podbudować swoją masę mięśniową decydują się również na wybór odżywek dla sportowców, które w ostatnim czasie stały się dość powszechnie dostępne. Dotyczy to jednak głównie mężczyzn, ponieważ zazwyczaj kobietom zależy jednak na redukcji masy ciała. Jednak, jak przyznają eksperci, sport jest nieodłącznym elementem niezależnie od tego, jakie rezultaty chcemy osiągnąć.
Zapotrzebowanie energetyczne dla sportowców - krótko i an temat w Wikipedii
Ustalenie normy na energię w sporcie determinowane jest szeregiem czynników m.in.:
masą ciała,
intensywnością,
długością i częstotliwością treningów,
dyscypliną sportu,
procesem wzrastania
indywidualnym wahaniom w zapotrzebowaniu.
Nadrzędnym zdaniem w planowaniu jadłospisu jest ustalenie równowagi pomiędzy energią przyjmowaną, a wydatkowaną. Utrzymanie tego bilansu jest warunkiem rozwoju fizycznego, zdrowia i aktywności zawodowej człowieka. Odstępstwo od tej równowagi, utrzymujące się w dłuższym czasie może doprowadzić do wycieńczenia organizmu lub do nadwagi i otyłości. Najprostszą metodą kontroli równowagi energetycznej jest codzienne ważenie się na czczo.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapotrzebowanie_energetyczne_dla_sportowców