Sposoby na zapewnienie doskonałej opieki osobie starszej?
Zapewnienie najlepszej opieki dla osoby starszej to czasem bardzo skomplikowana sprawa. Jak wiadomo, większość osób w podeszłym wieku boryka się z różnego rodzaju schorzeniami, które nie tylko wpływają na ich stan fizyczny, ale i psychiczny. Chociaż najlepszym sposobem na zapewnienie opieki dla osoby starszej jest zadbanie o to we własnym zakresie przez młodsze pokolenia, to jednak bardzo często praca czy inne obowiązki nie pozwalają na znalezienie odpowiednio dużej ilości czasu.
Co zrobić w takim przypadku? Na pewno warto zastanowić się nad zatrudnieniem opiekunki. Z takich usług korzysta coraz więcej osób. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne, a jednocześnie nie wprowadza tak wielkich zmian w życie seniora, jak pobyt w domu starców.
Kiedy warto zastanowić się nad oddaniem osoby starszej do domu dla starców?
W niektórych przypadkach opieka nad osobą starszą może być naprawdę trudna dla najbliższych członków rodziny. W sytuacji, gdy bliska nam osoba w sędziwym wieku choruje na przykład na chorobę Alzheimera sprawowanie nad nią ciągłej pieczy może być też niemożliwe. Czasem osoby posiadające tego rodzaju schorzenia mogą sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo nawet podczas chwilowej nieuwagi opiekuna. Jeśli musimy opiekować się takim członkiem rodziny, a oprócz tego prowadzimy bardzo aktywne życie zawodowe i mamy jeszcze wiele obowiązków, pogodzenie tych wszystkich czynności może okazać się niemożliwe. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad umieszczeniem naszego podopiecznego w domu dla osób starszych.
Starość w znaczeniu medycznym. Wikipedia
Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia.
W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70-90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn, a ok. 80 lat u kobiet2.
Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się w strukturze społeczeństwa znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi, ze względu na np. zaburzenia układu nerwowego związane z chorobą Alzheimera, której objawami są m.in. zaburzenia pamięci, zachowania i osobowości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość